Říká se, že Národní muzeum by měl vidět aspoň jednou v životě každý Čech. Žáci ZŠ Mirotice si tento bod i něco navíc už můžou odškrtnout.

V pondělí 17. dubna se 2. stupeň naší školy vypravil na exkurzi do Prahy. To ráno bylo trochu uplakané, ve zprávách informovali o lokálních záplavách a Praha kvůli stoupající vodě dokonce uzavřela náplavky i vrata do Čertovky. Bylo proto štěstí, že měli školáci naplánovaný výlet po samých pražských kopcích.

Počasí si nakonec dalo říct, takže vyhlídka z Vyšehradu byla úchvatná a bez kapek deště. Příběhy ze starých českých pověstí vykukovaly za každým rohem, z výhledu na Děvín i pražské panorama se tajil dech. Na Vyšehradském hřbitově byl hlavním cílem hrob mirotického rodáka Mikoláše Alše, který tu, jak známo, leží pochován v té nejlepší společnosti.

Přejezd metrem na Václavské náměstí zvládly děti jako ostřílení Pražáci, takže ani ne za čtvrt hodinky už všichni stoupali po vzoru filmových hvězd na červeném koberci vzhůru schodištěm Národního muzea. Cestou se zastavili v panteonu, kde je z čestného místa na mramorovém podstavci pozdravil spolu s ostatními význačnými Čechy znovu Mikoláš Aleš.  Nově otevřená kupole se skleněnou podlahou pak nabídla další neopakovatelnou vyhlídku.

Unaveni a neztraceni se všichni vrátili plní dojmů zase domů. Doma je doma a v Praze je... blaze.

Zdroj dynamické sekce: Exkurze Praha - Vyšehrad, Národní Muzeum (Fotogalerie)